Lemeztető tisztítás: Hogyan tartsuk tisztán a tetőt
ÉrdekességekA lemeztetők egyik legnagyobb előnye, hogy alacsony a karbantartási igényük. Ettől függetlenül bizonyos idő után szükségessé válik a lemeztető tisztítása is. Hogyan zajlik a tisztítás, mire érdemes a karbantartás során figyelnünk?
Szükséges egyáltalán a lemeztető tisztítása?
Bár a tetőlemezek a felületkezelés által védve vannak az időjárás viszontagságaitól és a nedvességtől, árnyékos helyen, például fák alatt előfordulhat, hogy alga vagy moha telepszik meg rajta. Alapvetően minden tetőre igaz: minél meredekebb a tető, annál hatásosabb a tető öntisztulása esővíz által. Ebből következően minél laposabb a tető, annál gyakrabban és alaposabban kell tisztítani. A tető tisztítása továbbá hozzájárulhat az élettartam megnöveléséhez. A tisztítás után szembetűnőbbé válnak a tető esetleges sérülései.
A lemeztető tisztításának folyamata
A tető tisztításának folyamata a megközelíthetőség biztosításával kezdődik. Általában kibiztosítás és egy állvány is szükséges lehet. Ha nem biztos a dolgában, vagy tériszonya van, megfontolandó egy szakember segítségét igénybe venni. Egy tisztítócég megbízása esetén érdemes lehet a szomszéddal összefogva közös árajánlatot kérni. Sok esetben a szolgáltatók nagyobb felület esetén alacsonyabb négyzetméterárat kínálnak.
Amennyiben saját maga végzi a tető tisztítását meleg vizet és kefét érdemes használnia. A sérülések elkerülése érdekében magasnyomású mosó (sterimó) használatát csak akkor javasoljuk, ha van tapasztalata a használatával. Ha tisztítószereket használ, ne használjon súrolószert, pontosan kövesse a gyártó utasításait, és először egy nem feltűnő helyen tesztelje a szert. A tisztítószert lentről felfelé haladva vigye fel a tetőre, majd fentről lefelé haladva öblítse le. A tetőt ezután érdemes tiszta vízzel is lemosni. A tető tisztítását ne végezze tűző napsütésben! A folyamat során legyen óvatos, a tető rétegzésének megsértése, illetve a karcok keletkezése rozsdásodáshoz vezethet.
Mire érdemes még figyelni a lemeztető tisztításánál?
Fontos, hogy mind a tetőt, mind annak tartozékait – mint például az ereszcsatornát és a lefolyócsöveket – rendszeresen ellenőrizzük. Így elkerülhetőek a felgyülemlett szennyeződések lehetséges következményei, mint például dugulás, korrózió. Az ereszcsatornák és a vízelvezetők rendszeres tisztításával elkerülhetők a vízkárok, illetve a növények megtelepedése is. Magán a tetőn elsősorban az ablakok vagy kivezető nyílások széleit és átmeneteit kell ellenőrizni. Itt főleg olyan sérülések, nyílások felfedezése a cél, amelyek a víz behatolását lehetővé tennék. Lehetőleg minden tavasszal végezzük el az ellenőrzést, hogy a tél során keletkezett esetleges károkat időben észleljük.