A bádogtető összeszerelésének leggyakoribb hibái
ÉrdekességekAmilyen egyszerű a trapézlemez- vagy sík profilok felhelyezése a tetőkre, annyi hiba történik újra és újra a szerelés során. Melyek a leggyakoribbak és hogyan kerülhetők el?
1. Spóroljon a szigetelésen
Főleg a tetőfelújításnál felmerül a kérdés, hogy nem lehet-e meglenni kevés szigeteléssel, például elkerülni a tetőszerkezet átalakítását. De a szigetelés elengedhetetlen a hangszigeteléshez és a nyári hővédelemhez is, ezért ezen a ponton nem szabad spórolni. A szigetelésnek kölcsönhatásba kell lépnie a tető hátsó szellőzésével is – ha bizonytalan, beszélje meg szakemberrel, hogyan érhető el az optimális szerkezet szigeteléssel.
2. Nem megfelelő rögzítés
Mivel a fémlemeztető léchez van rögzítve, döntő jelentőségű, hogy a lemezeket hogyan rögzítik rá. Ez egyrészt magában foglalja a megfelelő csavarok és szögek kiválasztását – tetőinkhez speciális EPDM gumiból készült alátéttel ellátott, önmetsző 4,8 x 35 mm-es farmercsavarokat használunk -, másrészt ezek szakszerű rögzítését. Ezekhez meg kell választani a megfelelő távolságokat, és a rögzítés után azt is ellenőrizni kell, hogy nincs-e kinyúlva vagy ferdén becsavarva a csavar. Mert ezek a hibák károsodáshoz vezethetnek, ami viszont lerövidíti a tető élettartamát, és a víz behatolását is lehetővé teheti.
3. A kiterjesztést alábecsülik
Nyáron a fémlemez tágulása és télen összehúzódása azt jelenti, hogy a tető bizonyos rugalmasságát garantálni kell. A trapézlemezeket általában egy teljes gyöngy átfedésével rakják le. Már a gerinc, az eresz és az esetleges tetőcsatlakozásoknál is figyelembe kell venni, hogy a lemeztető év közben változik. Bonyolultabb a tágulás kérdése például a korcolt lemezeknél, ezeket nem szabad egyszerűen „áthajtani”, itt 3 milliméteres margót kell tervezni, hogy a fémtető keresztirányú tágulását „elfoghassuk”. A beépítési tervben a fémlemeztetőink bővítését is figyelembe veszik.
4. A kondenzáció képződését nem veszik kellőképpen figyelembe
A bádogtetők különösen ki vannak téve a korróziónak: gyakran hűvösebbek, mint a környező terület, ami azt jelenti, hogy rajtuk (főleg az alsó oldalon) páralecsapódás képződik, amely lecsöpög és károsítja a szigetelést vagy az épületszövetet. Különösen azokon a helyeken, ahol a bádogtető felfekszik, a vízzel való hosszan tartó érintkezés korrózióhoz vezethet. Ezért fontos a megfelelő hátsó szellőzés biztosítása, valamint annak biztosítása, hogy először ne képződjön páralecsapódás, például egy páralecsapódásgátló fólia használatával.
5. A mélyedések pontatlan tömítése
A bemélyedések vagy csatlakozási pontok esetében, például az épület más részeihez, különösen fontos, hogy ezek szakszerűen legyenek beépítve, és az anyagátmenetek megfelelően tömítettek. Erre a célra csatlakozólemezek és tetőnyílások állnak rendelkezésre, amelyeket az adott projekthez tervezünk. Kerülni kell a hézagok szilikonnal és hasonlókkal való tömítését, mert ez egyéb problémákhoz vezethet, például a hátsó szellőzés és a bádogtető tágulása is sérülhet.