A féltető bádogozása
TippekAz acéllemez tető korántsem csak maga a burkolat. Az egész tetőrendszer több komponensből áll, amelyeket helyesen kell kiválasztani és összehangolni annak érdekében, hogy a tető hibátlanul működjön. Ez nem különbözik a féltetők esetében sem, amelyek egyre népszerűbbek a modern családi házaknál. Mi a helyzet az ilyen típusú tetőfedéssel, és milyen előnyöket nyújt a féltető bádogozása?
Miért egyre népszerűbbek a féltetők?
A féltetők nagyon könnyen felismerhetők felépítésükről. Az alapvető megkülönböztető jellemző a dőlésszögük, amely átlagosan körülbelül 5 és 45 fok között mozog. Egy ferde tetősíkból áll, ami érdekes kompromisszumot jelent a nyeregtető és a lapostető között. A féltetők nagyon jól kombinálhatók a modern családi házak építészetével.
Az alacsony energiafelhasználású házak esetében a féltetők is fontos szerepet töltenek be. A lehető legnagyobb energiahatékonyság elérése érdekében a tető ferde részét a szél felőli oldalra, az emelt homlokzatú részt pedig a napos oldalra célszerű tájolni. Ily módon a féltető jelentősen segít az energiaköltségek megtakarításában.
Érdemes a féltetőt bádogozni
Az acéllemez vagy alumínium megfelelő tetőfedés a féltetőkhöz. Más típusú acéllemez tetőkhöz hasonlóan az így létrejövő minőség nemcsak magától az anyagtól függ, hanem az összeszereléstől és egyéb szerkezeti kiegészítőktől is. A tervezésnél érdemes valóban átgondolni és jól megfontolni a tetőszellőzést, a szarufák feletti szigetelést és a fóliázás szükségességét is.
A fő érv, amiért biztosan nem szabad kihagyni a féltető bádogozását, az a tető ellenálló képességének növelése és hosszabb élettartamának biztosítása. A kiváló minőségű acéllemeznek köszönhetően olyan tetőt kap, amelyre a lehető legnagyobb mértékben támaszkodhat. Emellett ne feledkezzünk meg a vizuális vonzatról sem, az acéllemezzel ellátott féltető egy összefüggő benyomást kelt. Az ereszcsatorna rendszert nagyon elegánsan lehet megoldani a burkolat és a homlokzat közötti átmenetet, valamint a burkolat és a többi tetőtartozék közötti átmenetet.
A minőségi bádogozás lényege a részletekben és a jó tervezésben rejlik
A féltető bádogozása semmilyen esetben sem jelent komoly befektetést. A féltető ugyanis konstrukciójában egyszerűbb tetők közé tartozik, így a bádogozás során is elég az alapvető elemekkel dolgozni, melyek a féltetőkhöz lettek tervezve. A bádogozás tervezésekor mindenképpen vegye figyelembe a tetőfedés hőtágulását és a különböző bádogozási kiegészítők szükségességét.
Természetesen precíz összeszerelés szükséges bádogos szerszámokkal és összeszerelési anyaggal, ami pontosan erre a célra van kialakítva. Bár a féltető bádogozása egyszerűnek tűnhet, azt javasoljuk, hogy bízza egy szakemberre. A minőség ugyanis gyakran a részletekben rejlik, és a féltető helytelen befejezése sok problémát okozhat a jövőben.
Milyen bádogos elemekkel végzik a féltető bádogozását?
A féltető bádogozásának alapeleme elsősorban az oromszegélyek és falszegélyek. A féltetőknél az íves elemeket, például az íves gerincelemeket egyáltalán nem használnak, mind gyakorlati okokból, mind a teljes tető egységes stílusának megőrzése érdekében.
Az egyes bádogos kiegészítők kiválasztása függ a konkrét lemezfedéstől. Általában használnak oromszegélyeket a lemezfedéshez, amelyek alkalmasak trapézlemezekre a tető befejezésére. A féltetők esetében az oromszegélyek is elhelyezhetők a lemezfedés alá, amely hatékonyan megakadályozza az aláfújást. Magasabban fekvő területeken akár a féltetőknél is érdemes lehet hóvédő rendszert felszerelni. Ha van kéménye, ne feledkezzen meg a kémény körüli speciálisan kialakított szegélyről sem. Végül is megjegyezhetjük, hogy minden tető egyedi megközelítést igényel a bádogos kiegészítők tervezése során. Ebben az esetben is bátran forduljon szakemberekhez, akik szívesen tanácsot adnak a megfelelő bádogos elemek kiválasztásához.