A világ legrégebbi tetői
ÉrdekességekNagyon nehéz egyértelműen megmondani, hogy melyik tető a legrégebbi a világon, több okból is. Ha a valóban a legrégebbieket keresnénk, monolit kő sírokat találnánk, szinte az egész világon szétszórva. A cikkben bemutatott tetőket és épületeket a felhasznált anyagok aktuális eredetisége, a földrajzi elhelyezkedés, vagy a tetőhöz kapcsolódó érdeklődés alapján választottuk ki.
Horyu – ji – Japán – 607
A Honshu sziget déli részén található buddhista templom a világ egyik legrégebbi folyamatosan használt épületegyüttese, még a templomi pagodát a világ legrégebbi faépületének tartják. A kutatások szerint a mellette lévő főépület teteje fa tetőszerkezethez rögzített kerámia tetőcserepekkel készült.
Jokhang – Tibet – 7. század
A Jokhang kolostort Tibet legfontosabb buddhista helyének tartják. A legrégebbi részek 652-ben készültek el, a teljes templomegyüttest csak 1610-ben állították vissza mai formájában. A legérdekesebb építészeti elem a tető, amely elsősorban aranyozott bronz lemezből készült.
Nanchan templom – Kína – 782
Kína legrégebbi faépülete nagyon hasonló technológiai és anyagi eljárásokat alkalmaz, mint a japán mesterek a Horyu-ji templom építésekor (lásd fent). Érdekesség, hogy ez az első fennmaradt példa a félnyeregtetőre a világon. Megdöbbentő, hogy 1950-ig a nanchani templom szinte jelentéktelennek számított.
Kirkjubøargarður – Feröer-szigetek – 11. század
Az egyetlen világi épület ezen a listán a Feröer-szigetek farmja, amely ma a szigetek egyik fő nevezetessége, nemcsak közel ezer éves történetével, hanem viszonylag sok jelentős bennszülöttel. Sverre norvég király története során a helyi püspök székhelyéül szolgáló farmot 1550 óta a Petursson család 17. generációja lakta. Amellett, hogy a világ talán legrégebben lakott farmján él, büszke lehet arra is, hogy a birtokában van valószínűleg a világ legrégebbi zöldtetője.
Szent Mária templom– Nagy-Britannia – 12. század
Ezt a kis kempley-i templomot sokáig eltitkolták az emberek szeme elől, de Michael Worthington, az Oxfordi Egyetem kutatásával együtt 1999-ben bebizonyította, hogy a templom főhajójának tetején lévő tölgy zsindelyek az i.e. 1120-1150 közötti időszakból származnak, így ez a tető Nagy-Britannia és Európa egyik legrégebbi tetője.
Missziós Ház – Új-Zéland – 1822
Az úgynevezett új világban nehéz lenne nagyon régi tetőket találni. Magában az Egyesült Államokban is vannak olyan épületek, amelyek a 17. század elején épültek, de eredetiségük ma már nem bizonyított. Ezzel szemben Új-Zélandon van egy ház, amely 1822-ben épült a kerikeri missziós állomás részeként, és lényegében változatlanul áll még ma is, bár az eredeti fazsindelyből mára már nagyon kevés maradt fenn.