A fémlemeztetők hangjáról esőben és szélben
ÉrdekességekHa tetőfedésről van szó, az építők gyakran félnek a „hangos bádogtetőtől”. Attól tartanak, hogy a tetőt érő nagy esőcseppek és a tető alá kerülő, a bádoglemezeket megrázó szél zajossá teszik a házat.
Valójában a fémtetők helytelen beépítése, függetlenül attól, hogy trapézlemezről, álló varratú tetőről vagy hullámlemezről van szó, kellemetlen zajhoz vezethet.
Ami ipari csarnokok vagy kereskedelmi ingatlanok esetében nem feltétlenül számít, az természetesen a lakóépületek és melléképületek esetén sokakat idegesít.
Eső, szél és hőmérséklet-ingadozások
Ha egy bádogtető hangos zajokat hallat, annak különböző okai lehetnek:
-Eső: A heves eső, ha nagy cseppekkel éri a nem megfelelően beépített bádogtetőt, az nagyon hangos lehet.
-Erős széllökések rángatták a fémlemezt: Ha a szél a fémlemez és a zsaluzat közé fúj, a széllökések a fémlemezek meghajlását okozhatják, és ezáltal hangos zajokat kelthetnek.
-Erős hőmérséklet-ingadozás: A napfény miatti túlmelegedés vagy a gyors lehűlés a fém kitágulását vagy összehúzódását okozhatja, ami hallható tompa repedést okozhat.
Hangszigetelés bádogtetőn – mit tehetünk?
Szakképzett cég által végzett professzionális beépítéssel a lemeztető megfelelően stabil és kellemes légkört biztosít. Lakóépületeknél ezért elengedhetetlen, hogy szakképzett tetőfedő szerelje fel a fémtetőt. A beépítésnél mindig az alépítmény a döntő tényező (Hogyan készül a tetőszigetelés? Vannak-e további belső álmennyezetek?,…). Ezen kívül a hanghidak elkerülésére is figyelni kell, a tetőlemezeket soha nem szabad közvetlenül teljes zsaluzatra szerelni, ami aztán befelé vezeti a hangot.
Ha a cserepes lemezeket, hullámlemezeket vagy trapézlemezeket páralecsapódásgátló fóliával (Dr!pstop) építik be, akkor a fólia nemcsak a páralecsapódás ellen véd, hanem segít a tető hangszigetelésében és hozzájárul a zajok elkerüléséhez is.
Speciális bilincsek segítségével a felületek széllökések vagy hőmérséklet-ingadozások okozta hirtelen kidudorodása megelőzhető, illetve minimálisra csökkenthető álló varratos tetőkkel.
Fotók: Pan Xiaozhen / Unsplash