Lemeztető Szigetelés – tegye ellenállóbbá a tetőszerkezeteket
Érdekességek A lemeztető szigetelés segíti a hő- és zajszigetelést, miközben még mindig költséghatékony megoldást kínál. A trapézlemezek sokféleképpen felhasználhatók lakó-, munka- és közműépületek tetőszerkezetében. Mivel a szigetelés nélküli bádogtetők olyan rugalmas tetőburkolatot képviselnek, amely vízálló és könnyen ápolható, de nem rendelkezik jó szigetelő tulajdonságokkal, ezért elengedhetetlen a hang-, eső-, szél- és hőmérséklet-ingadozás elleni szigetelés.
Szigetelés az alkalmazástól függően
Az alapszabály: lakóépületekben a szigetelésnek kiterjedtebbnek kell lennie, mint például csarnoképítésnél vagy fészerben. Ha csak egy menedékről van szó, aminek nem mindegy, hogy milyen meleg van, milyen hideg, vagy ha van páralecsapódás, akkor a szigetelés nem lenne kötelező. A tetőszigetelés azonban minden épületnél szükséges, amelyet egész évben észszerűen kívánunk használni. A kondenzvíz képződését minden esetben meg kell akadályozni, hogy elkerüljük a nedvességet, a penészedést, valamint az épületben és a tárolt gépekben vagy alkatrészekben bekövetkező károsodásokat. Erre egy páralecsapódásgátló fólia alkalmas.
Hogyan működik a lemeztető szigetelés a gyakorlatban?
Ha a tetőszigetelésről van szó, annak felépítésére többféle lehetőség kínálkozik, a fémlemeztetőket általában a szarufák között vagy a szarufák alatt szigetelik. Figyelembe kell venni, hogy az építményt szellőztetni kell, és meg kell akadályozni a hőhidak kialakulását. A hátulról szellőző szerkezet biztosítja, hogy ne legyen közvetlen érintkezés a fémlemez és a szigetelés között. Ez a távolság azért fontos, hogy megakadályozzuk a páralecsapódást, majd a nedvességet és a penészt. Az úgynevezett hőhidak viszont különböző alkatrészek érintkezési vagy rögzítési pontjai, ahol a hang és a hő átadható vagy felerősíthető. Ezt meg kell szakítani, például gumi vagy műanyag hüvelyek beillesztésével.
A tetőszigetelés előnyei
Röviden, a tetőszigetelés egyesíti az alacsony karbantartást igénylő bádogtető előnyeit az optimális hőmérsékleti tulajdonságokkal és a hatékony zajvédelemmel. Ez azt jelenti, hogy a tető alatti helyiségek már nem melegszenek fel annyira, ugyanakkor télen kevesebb hő távozik a tetőn keresztül, ami kényelmesebbé teszi a lakóklímát. A szigeteléssel fűtési költségek is megtakaríthatók, így a szigetelés évek múlásával megtérül. Ezen kívül nedvesség elleni védelem is van, ami rontja az épületszövetet és az egészséget.
Ezután szigetelje le a trapézlemezt
Utólagos szigetelés is lehetséges a tető felújításakor. Még ha a barkácsoló szektorban számos tippet lehet találni a bádogtető szigetelésének mikéntjére, a szokásos megoldás az alulról történő szigetelés, hogy megőrizzük a bádogtető, mint külső héj kiváló tulajdonságait. Egyrészt lehetséges a tiszta hangszigetelés, de másrészt tisztában kell lenni azzal, hogy ez inkább javítás, mint valódi szigetelés – ugyanis a tető hőtani tulajdonságai változatlanok. Érdemes szakemberrel megbeszélni, hogy könnyű-e az alépítményt a szarufák közötti szigeteléssel feltölteni vagy felépíteni, esetleg le kell-e venni a tetőt és újra le kell fedni. El tudja magyarázni a pontos költségeket, valamint a különböző szigetelési változatok előnyeit és hátrányait.