Szükség van építési engedélyre a tető felújításához?
Tippek
A tetőfelújítás olyan folyamat, amely bizonyos esetekben elengedhetetlen feltétele annak, hogy az épület egyáltalán használható legyen. Más esetekben a felújítás elsődleges célja az épület megjelenésének megváltoztatása és használati értékének javítása. Elmagyarázzuk, mikor van szükség építési engedélyre a tető felújításánál, és mikor elegendő a kisebb építési munka bejelentése.
Tetőjavítás vagy már felújítás?
Mielőtt rátérnénk a törvényi kötelezettségekre, érdemes megemlíteni, hogy ha a tető hibákat mutat, nem feltétlenül kell azonnal átfogó felújításba kezdeni. Erre főként akkor van szükség, ha a tetőfedő anyag súlyosan sérült, jelentősen beázik a tetőn keresztül, nagy és nehezen kezelhető problémák állnak fenn, vagy ha a tető már évtizedek óta szolgál. Teljes tetőfelújítást indokolhat a tetőszerkezet sérülése vagy teherbírásának csökkenése is. Ugyanakkor a felújítás oka nem mindig a sürgős műszaki állapot, lehet például a tetőtér lakhatóvá vagy más módon hasznosíthatóvá tétele is.
Az előbb nem említett esetekben nagy valószínűséggel elegendő egy alapos tetőjavítás. Ezek jellemzően a sérült részekre összpontosulnak. A válasz arra, hogy mely karbantartási munkákhoz nem szükséges sem építési engedély, sem bejelentés, a 139b § 16. bekezdés a) pontja szerint:
„a homlokzat javítása, tetőfedés vagy lapostető felületének javítása vagy cseréje, ereszcsatornák és lefolyócsövek cseréje, kerítés javítása vagy részleges cseréje, ha az útvonala nem változik”
A tetőjavítások esetén tehát a helyzet egyszerű – nem kell semmit bejelenteni az építésügyi hivatalnak.
Tetőfelújítás és építési engedély
Amennyiben az összes körülmény mérlegelése után a tetőfelújítás mellett döntött, fontos a kapcsolódó törvényi kötelezettségekre is gondolni. Gyakorlati szempontból ajánlott, hogy a tetőfelújítás rendelkezzen egy szakember által készített tervdokumentációval, amely meghatározza, hogy mit érnek el a felújítással, milyen lesz az eredmény és hogyan zajlanak majd a munkák. Már a tervezési szakaszban kiderülhet, hogy szükséges-e építési engedély vagy elegendő-e a bejelentés.
Mikor nem kell építési engedély a tető felújításához?
A választ ismét az építési törvény adja meg, mégpedig az 55. § 2. bekezdés c) pontja szerint:
„Az építési hivatalhoz történő bejelentés elegendő olyan építési munkálatok esetén, amelyek nem változtatják meg lényegesen az épület megjelenését, nem érintik az épület tartószerkezeteit, nem változik az épület rendeltetése, és nem sérülnek társadalmi érdekek.”
Ezért világos, hogy ha a tetőfelújítás nem változtatja meg lényegesen az épület külsejét, nem avatkozik bele a szerkezetébe, akkor a munkálatok megkezdése előtt elegendő a bejelentés az építési hivatal felé. Ezt viszonylag egyszerűen, jogász segítsége nélkül is el lehet intézni. A bejelentést követően az építési hivatal a törvény által előírt határidőn belül kiadja az állásfoglalását.
Mikor szükséges építési engedély a tető felújításához?
Alapvetően akkor van szükség építési engedélyre, ha a tetőfelújítás az épület szerkezetébe és megjelenésébe jelentős beavatkozást jelent, vagy ha megváltozik az épület rendeltetése. A gyakorlatban ez inkább az átfogó felújítások esetén fordul elő, ahol az új tetőszerkezet csak egy része a munkálatoknak, vagy ha a tetőtípus teljes megváltoztatása történik. Előfordulhat az is, hogy a bejelentés alapján az építési hivatal úgy ítéli meg, hogy az Ön által tervezett tetőfelújítás mégis építési engedélyhez kötött – ez már az adott hivatal hozzáállásától és a törvényi értelmezésétől függ.
Végezetül javasoljuk, hogy minden tetőfelújítást előzetesen egyeztessen szakemberrel, és tartsa be a törvényi kötelezettségeket. Így nemcsak a terv és kivitelezés hibáit kerülheti el, hanem az építési hivatal által kiszabható bírságokat is. Emellett az önkényes, másokat figyelmen kívül hagyó építkezések nem segítik a jó szomszédi viszony kialakítását sem…