Zöldtető Építés Lemeztetővel
ÉrdekességekA zöldtető egyre népszerűbb és ez több mint egy hirtelen trend: nem csak a hőszigetelésben segít, hanem egy kellemesebb mikroklímát teremt. Alapvetően lemeztető esetén is lehetséges a zöldtető kialakítása, akár egy tetőfelújítás, vagy új tető építése esetén is. A kialakítás fontos, hogy a lemezek és a tetőszerkezet elbírja a plusz súlyt, illetve a tető dőlésszögére is figyelni kell. Ebben a cikkben összeszedtük, mire érdemes figyelni egy zöldtető kialakításánál.
A lemeztetővel kialakított zöldtetők előnyei
A lemeztetők önmagukban is számos előnnyel rendelkeznek, a zöldtetők ezek mellett pedig:
- Segítenek a csapadék felfogásában (azonban figyelni kell a felesleges víz elvezetésére)
- A szél által okozott korrózió jelentősen csökken – a zöldtető extra védelmet nyújt
- A zöldtető hőszigetelésnek is kiváló. Különösen a forró levegő kizárásában játszik szerepet.
- Ezek mellett javítja a levegőminőséget, hiszen megköti a port és bizonyos kórokozókat.
Extenzív vs. Intenzív zöldtető
A zöldtető építésének alapvető módja van, az extenzív és az intenzív telepítés. Az extenzív zöldtető alig igényel karbantartást, mindössze egyszer-kétszer kell a tetőt bejárni és ellenőrizni. A növényzet ebben az esetben kisebb lágyszárúakból, gyógynövényekből, fűfélékből áll. Mivel ezen növények gyökerei nagyon rövidek, így nincs szükség vastag földrétegre. Ebből kifolyólag ez a megoldás jóval könnyebb mint az intenzív zöldtető, mindössze 50-100 kilogrammot tesz ki a növények fajtáitól függően.
Az intenzív zöldtető esetén fontos a növények vízzel és tápanyagokkal történő folyamatos ellátása, hiszen itt virágok, bokrok, sőt akár fák is szóba jöhetnek. Alacsonyabb növények esetén 300 kg / négyzetméter, nagyobb növésűek esetén akár 1 tonna / négyzetméter plusz teher nehezedhet a tetőre. Az egyes tetőlemezek egy négyzetméterre vonatkozó teherbírásáról tájékozódjon a termékleírásokból, illetve kérje szakértő segítségét!
Zöldtető kiépítése a lemeztetőn
A zöldtető egyik feltétele, hogy a tető hajlásszöge nem túl nagy, így a csapadékvíz nem szivárog túl gyorsan a tető aljára, ez ugyanis a magasabban lévő növények kiszáradásához vezethet. A tető hajlásszöge a földréteg eltérő vastagságával egy bizonyos fokig korrigálható.
A zöldtető a vízelvezető rétegből, szűrőrétegből, termőföldből és az azon található növényzetből áll ki. A tető gyökerekkel szembeni védelme a vízzáró és a szűrőréteg kell, hogy biztosítsa, amennyiben ez nem elegendő, egy még egy tömítőréteg is szükséges lehet.
Annak érdekében, hogy a kialakítás minden kívánságának megfeleljen és minden kérdésére – gyökérvédelem, növényzet kiválasztása, vízelvezetés, ápolás – választ kapjon, vegye fel a kapcsolatot egy szakértővel!